Jyväskylän Seudun Matkailun vuosittain julkaisema Jyväskylän seudun matkailuesite 2012 on valmistunut. Sisältö esittelee tuttuun tapaan Jyväskylän, Laukaan, Muuramen, Uuraisten, Hankasalmen, Petäjäveden ja Toivakan kuntien monipuolista matkailutarjontaa. Uuteen matkailuesitteeseen osallistui jälleen noin 150 seudun matkailualan yritystä.
Esitettä painetaan kaikkiaan 137 000 kappaletta yhteensä viidellä eri kielellä – suomeksi, ruotsiksi, englanniksi, saksaksi ja venäjäksi. Kaikki kieliversiot ilmestyivät jo vuoden alusta. Sähköiset matkailuesitteet ovat selailtavissa ja ladattavissa matkailun nettisivuilla osoitteessa http://www.jyvaskylanseutu.fi/matkailu .
Esitteessä tunnelmoidaan elokuvateemoilla
Tämän vuoden julkaisussa vahvistuu entisestään jo aiemmin toteutettu elokuvateema. Erityisesti eri kokonaisuuksien aloituskuvilla ja teksteillä herätellään lukijan uteliaisuus ja mielenkiinto. Jyväskylän seudun matkailulliset mahdollisuudet ja monipuolinen matkailutarjonta esitellään tunnettuja elokuvakohtauksia hyödyntäen. ”Kuvat ovat esimerkkejä aidoista elämyksistä Jyväskylän seudulla, ja ne voivat olla kuin elokuvista. Matkailukuvien kuuluu olla tunteita ja keskustelua herättäviä sekä hauskoja ja päärooleissa ovat paitsi tunnetut matkailukohteet niin myös ihmiset”, luonnehtii markkinointisihteeri Sini Tirronen.
Matkailijat etsivät tietoa vuosi vuodelta enemmän internetistä, jonka vuoksi sähköisen markkinoinnin rooli kasvaa vauhdilla myös matkailussa. Näin matkailuesitteen tarpeellisuutta on myös kyseenalaistettu. Kaksi edellistä vuotta ovat kuitenkin osoittaneet, että matkailuesitteen suosio perinteisenä paperiversiona on jopa kasvanut.
Matkailuesite maailmalle
Matkailuesitteen valmistusprosessi on yksi Jyväskylän Seudun Matkailun merkittävimmistä yksittäisistä markkinointiponnistuksista vuoden mittaan.
Esitteen valmistuttua käynnistyy toinen vaihe, esitteen matka kuluttajalle. Joka vuosi tehdään esitejakelu oman alueen matkailuyrityksille ja –toimijoille ovelta ovelle toimitettuna. Laaja jakeluverkosto valtakunnallisesti ja kansainvälisesti tavoittaa suuren määrän mm. matka- ja matkailutoimistoja. Esitettä jaetaan lisäksi messuilla, matkailualan info- ja myyntitilaisuuksissa, matkailuinfoissa, matkailuyrityksissä ja Jyväskylän Seudun Matkailussa Nikolainkulmassa.
Vuoden 2012 esitteen ovat toimittaneet Sini Tirronen ja Susanne Sarvilinna Jyväskylän Seudun Matkailusta. Esitteen toteutuksesta on vastannut Mainostoimisto Media M1 Oy.
Lisätietoja:
markkinointisihteeri Sini Tirronen, Jyväskylän Seudun Matkailu, puh. 0400 278 920
matkailutoimiston päällikkö Maija Nurminen, Jyväskylän Seudun Matkailu, puh. 050 570 9270